Tęczowy weekend w Elblągu

Sobota i niedziela 23.06-24.06.2018 były dniami Tęczowego Weekendu w Elblągu. Bogna z gdańskiego „Tolerado” zorganizowała stoisko Elbląskiej Grupy Wsparcia na Rzecz Osób LGBT+ „Pryzmat”.  Taka Grupa istniała już parę lat temu, ale niestety z różnych względów nie przetrwała. Zapadła decyzja, żeby wskrzesić „Pryzmat”.  Elbląskie wydarzenie było dobrym momentem na zaprezentowanie w Elblągu także naszego Stowarzyszenia, dlatego nie mogło mnie tam zabraknąć.

Przy stoisku, które z racji przyjaznej atmosfery troszkę potraktowałam jak swoje,  poznałam mamę Bogny, która całkiem niedawno prowadziła w Gdańsku cykl warsztatów rozszyfrowujących „nasze” literki, a także warsztat o poliamorii. Dana jest bardzo pozytywną, otwartą osobą. Teraz planuje zorganizować takie zajęcia w Elblągu.

A co na to Elbląg ? Jak nas przyjął ?

Podchodzili do nas różni ludzie. Wśród nich były: akceptująca mama lesbijki, akceptująca mama biseksualnej dziewczyny;  pani, która dowiedziała się, że w jej rodzinie jest osoba homoseksualna i postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej na „ten” temat. Rozmawiałam ze starszymi osobami. Głównie przychodziły kobiety. Jedna z nich opowiedziała o swojej przyjaciółce z młodości, która okazała się być lesbijką i zarazem najlepszą przyjaciółką, jaką miała. Inna z przekonaniem stwierdziła, iż sporo par homoseksualnych tworzy lepsze rodziny niż osoby heteroseksualne.  Odwiedziły nas dwie uczestniczki tegorocznego (i nie tylko) Kongresu Kobiet. Od nich też usłyszałam wiele ciepłych słów, czułam wsparcie i zrozumienie tematu. „Cieszę się, że jesteście w Elblągu. Przyda się nam trochę tolerancji. Tutaj nawet za ubranie można było oberwać”- to słowa nastolatki, która przyszła z rodzicami i młodszym bratem.

I pewnie po to, żeby nie było tak słodko, odwiedzili nas panowie, którym wyraźnie nie spodobała się nasza obecność.  Trzeba było wezwać policję, ale zanim się pojawiła na miejscu, agresorzy zniknęli.

Efektem Tęczowego Weekendu było oficjalne reaktywowanie Elbląskiej Grupy Wsparcia na Rzecz Osób LGBT+ „Pryzmat”. Tym samym mamy kolejną organizację, która mówi o tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Trzymam kciuki za powodzenie.  Są duże szanse, że Elbląg w przyszłym roku dołączy do marszowych miast.

Joanna Brzoza