IV Kongres rodziców osób LGBTQIA

IV Kongres Rodziców Osób LGBTQIA już za nami – a my wracamy z Gdańska z sercami pełnymi wdzięczności, głowami pełnymi wiedzy i plecakami pełnymi wsparcia.

🤝Przez trzy dni w Europejskim Centrum Solidarności odbyły się między innymi:

✔️rozmowa o znaczeniu instytucji kultury i samorządów w budowaniu otwartego społeczeństwa – z Moniką Chabior (miasto Gdańsk), Patrycją Medowską (ECS) i Ewą Puszkiewicz (miasto Sopot)

✔️panel o osobach LGBTQIA w literaturze i kulturze z prof. Ewą Graczyk, Małgorzatą Grzebałkowską, Martą Nowicką oraz Agatą Czarnacką

✔️panel o poliamorii

✔️warsztaty z ekspertami

✔️spotkanie z trójmiejskimi legendami ruchu LGBTQIA – Anną Strzałkowską, Ryszardem Kisielem i Krzysztofem Górskim

✔️rozmowa o wierze i sojusznictwie z wierzącymi rodzicami i aktywistami, oraz o rodzicielstwie z Piotrem Jaconiem

To było nasze coroczne święto – spotkanie, które łączy rodziców z całej Polski oraz z Mołdawii, Litwy i Niemiec. Byli z nami ci, którzy są częścią stowarzyszenia My, Rodzice od początku, i ci, którzy właśnie zaczynają tę drogę – krótko po coming oucie swojego dziecka. Wszystkich nas łączą nasze queerowe dzieci (nieraz już zupełnie dorosłe), podobne przeżycia, rozterki, radości i smutki. W ciągu roku spotykamy się lokalnie na grupach samopomocowych, żywych bibliotekach, queerowych wydarzeniach czy podczas marszy równości. Jednak to podczas kongresu widzimy naszą siłę.

W przerwach – przy kawie, przy obiedzie, i wieczornych spotkaniach – dzieliliśmy się sobą. Wiedzą, doświadczeniem, lękami i nadziejami. Bo Kongres to nie tylko program – to przede wszystkim wspólnota. 💗

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – fizycznie i duchem. I dziękujemy partnerom i sponsorom, którzy wspierają nas w tworzeniu tej przestrzeni.

Szczególne podziękowania dla Samopomocowej Grupy Zaangażowanych Rodziców z Gdańska – to dzięki ich pracy kongres był taki fantastyczny.

📸Obejrzyjcie zdjęcia – i do zobaczenia za rok!

Organizator: My Rodzice

Współorganizatorzy: Tolerado, Europejskie Centrum Solidarności

Patronat medialny: Wyborcza Trójmiasto, Replika

Patronat honorowy: Ministra do spraw Równości – Katarzyna Kotula, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdyni Aleksandra Kosiorek, Prezydentka Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

zdjęcia: Fotograf Sławomir Panek

AZR 2025

Szóstym zjazdem zakończyliśmy uroczyście cykl Akademii Zaangażowanego Rodzica w Poznaniu.

Nie wiedzieć dlaczego, osoby domagały się kursu zaawansowanego….

Może dlatego stanęły do zdjęcia na jednej nodze? 

Rozpoczęliśmy nową edycję 2025 w Warszawie. Grupa liczy 17 rodziców, choć na zdjęciu tego nie widać.

Zjeżdżają się z czterech stron, może nie świata, ale Polski na pewno.

Życzymy gorąco dobrych doświadczeń i mocnych WIĘZI !
Projekt finansowany ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg oraz King Baudouin Foundation.

AZR 2024 – Dyplomy rozdane

Grupy lubelska i warszawska przeszły przez warsztat wieńczący cały cykl AZR i świętowały jego zakończenie.

Dużo było emocji, żalu, że już koniec i zgłoszeń, że trzeba koniecznie kontynuować.

Liczymy więc bardzo Kochane Osoby, że to wy będziecie kontynuować. Że będziecie się w tym zaufanym gronie dalej spotykać i działać: Wspierać nowych rodziców, edukować otoczenie. To najbliższe i to szersze.

Bo to m.in. dzięki waszej widoczności rośnie społeczna akceptacja dla osób LGBTQ!

Gratulujemy serdecznie i witamy w gronie osób absolwenckich! ❤️ Serdecznie dziękujemy Fundacja im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce za kolejny rok wsparcia finansowego dla Akademii Zaangażowanego Rodzica!

AZR 2024 – wrzesień

Wrzesień w Akademii Zaangażowanego Rodzica był pełen wrażeń i intensywnej pracy! W tym miesiącu szkoliliśmy i wspieraliśmy rodziców w aż trzech miastach, a każde z tych spotkań przyniosło coś wyjątkowego.

📍Poznań: tutaj ruszyła nasza nowa grupa, która będzie działać do marca przyszłego roku! Mamy w niej 16 zaangażowanych rodziców z 8 różnych miejscowości zachodniej Polski. Spotkania będą okazją, by wspólnie się uczyć, wzmacniać i dzielić doświadczeniami. Jesteśmy bardzo wdzięczni UM Poznań za wsparcie i udostępnienie przestrzeni w sercu miasta. Dziękujemy również naszej terapeutce Pixie Frączek, która będzie długofalowo współprowadzić tę grupę w przestrzeni Ładne Rzeczy. To dla nas ogromnie ważne, że możemy liczyć na tak życzliwe wsparcie lokalnych partnerów! 🌟

🌿Lublin: nasza lubelska grupa zbliża się do końca swojej przygody z AZR. Wrześniowy zjazd był szczególny – wyjazdowy, przy zmiennej pogodzie: od słońca po deszcz bębniący o dach, który zagłuszał nasze słowa. Jak to w życiu, nie zawsze jest idealnie, ale mimo to – a może właśnie dzięki temu – skupiliśmy się na tym, jak wzmacniać swoją odporność psychiczną i dbać o siebie. Temat self-care wydaje się oczywisty, ale często go zaniedbujemy. A przecież, kiedy rodzic czuje się lepiej i nabiera pewności siebie, dzieci również zyskują na tym! To takie przypomnienie, że rodzina to system, w którym wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni. ❤️

👥Warszawa: tu zagłębiliśmy się w temat działania stereotypów, uprzedzeń, a także skutków wykluczenia i dyskryminacji. Dla rodziców, których dzieci doświadczają dyskryminacji, były to mocne, emocjonalne przeżycia. Szczególnie ważny i nowy okazał się temat mikroagresji – tych drobnych, codziennych sytuacji, które mogą ranić. Pracowaliśmy nad sposobami reagowania w takich momentach, co dla wielu rodziców było dużym krokiem w kierunku lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 🌈

Przed nami kolejne spotkania i dalsza praca nad wzmacnianiem rodziców i rodzin. Cieszymy się, że możemy to robić razem! Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i są z nami w tej podróży. Razem budujemy świat bardziej otwarty i tolerancyjny dla naszych dzieci. ✨

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia na kolejnych zjazdach! 😊

Warsztaty w Poznaniu i Warszawie realizowane dzięki finansowemu wsparciu King Bauduin Foundation

Warsztat w Lublinie realizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec

III Kongres Rodziców osób LGBTQIA

III Kongres Rodziców osób LGBTQIA odbył się w Katowicach w dniach 24.-26. maja 2024, tym razem określał go tytuł Wspólnota tęczy – bez niej to tylko kolory.

Kongres zorganizowało stowarzyszenie My, rodzice, pod patronatem honorowym Kampania Przeciw Homofobii i patronatami medialnymi Replika oraz OKO.press.

Piątkowy wieczór poświęcony został w całości na integrację przybyłych z całej Polski rodziców. Wiele rodziców uczestniczyło w takim wydarzeniu pierwszy raz. Rundka obejmująca krótkie przedstawienie się jak zwykle okazała się być bardzo przydatna w nawiązywaniu nowych kontaktów. Po kolacji rodzice integrowali się dalej w grupach.

Oficjalny początek Kongresu miał miejsce w sobotę rano. Nasi sponsorzy przesłali materiały powitalne wideo i listy, niektórzy zjawili się osobiście i wraz z gośćmi wspólnie przywitali uczestników. Za ich udział i obecność jesteśmy bardzo wdzięczni.

Pierwszy panel poświęcony był tęczowym rodzinom. Dwie pary jednopłciowe o długim stażu opowiadały, jak doszło do tego, że są razem oraz jak im się żyje na co dzień.

W drugim panelu prawnicy Milena Adamczewska – Stachura i Paweł Knut opowiadali o przygotowywanych obecnie ustawach, które mają szansę być uchwalone w tej kadencji Parlamentu.

Po przerwie wysłuchaliśmy wideo-wystąpienia dyrektora zarządzającego PFLAG Briana Bonda.

W III panelu  kulturoznawca i dziennikarz Jakub Wojtaszczyk w rozmowie z naszą Prezeską przedstawił pojęcie  kultury queerowej.

Na IV Panel złożyła się rozmowa Jakuba Wojtaszczyka z osobami występującymi jako dragqueen czy dragking. Osoby te opowiedziały, czym jest dla nich drag oraz jaka była ich droga do takich występów.

Po przerwie uczestnicy mogli wybrać jeden z czterech warsztatów :

WARSZTAT 1

Jak walczyć z wypaleniem rodzicielskim? Justyna Palasz – edukatorka

WARSZTAT 2

Jak rozmawiać o traumie, o żałobie, o autodestrukcji? Aleksandra Dulas – seksuolożka, edukatorka

WARSZTAT 3

Niebinarność i transpłciowość – co po coming oucie? Remy Gajda – edukator

WARSZTAT 4

Stres mniejszościowy. Jak wrogość otoczenia zmienia zachowania nasze i naszych dzieci? Katarzyna Remin – edukatorka, trenerka antydyskryminacyjna, coach’ka

Wieczorem obejrzeliśmy znakomite występy trzech dragqueens Lady Brigitte, Twojej Starej, Yaniny de Silesia i drag queer Princa Wonglo, a na koniec zostaliśmy zanimowani przez Drag Queen Yaninę de Silesia.

Niedzielne przedpołudnie rozpoczęło się panelem o emigracji, bo właśnie emigrację wybierają nasze niektóre dzieci nie mogąc się doczekać zmian w Polsce. Wideorozmowę z mieszkającym w Holandii Michałem Pawlęgą prowadziła nasza Prezeska.

Po przerwie uczestnicy wzięli udział w wybranym z czterech drugim warsztacie.

Ponieważ warsztaty zawsze odbywają się równolegle, w tym roku organizatorzy zdecydowali o powtórzeniu całego zestawu drugiego dnia, żeby każdy mógł wziąć udział w dwóch warsztatach.

W trakcie trwania kongresu towarzyszyła nam wystawa Maciej Gila. Rodzice w ramach jej interakcji mieli możliwość napisać list do swego dziecka.

Ostatnią pozycją programu była dyskusja Hyde Park.

Zgłoszono propozycję do odwiedzenia parlamentarzystów PSL przez grupy lokalne rodziców w celu namówienia ich do głosowania za postępowym i antydyskryminacyjnym prawem prowadzącym do równouprawnienia osób LGBTQIA.

Rodzice zgłosili też wnioski, że naszym celem nie jest pisanie ustaw, a wspieranie osób LGBTQIA w tym temacie, mamy prawo mówić w imieniu małoletnich dzieci, w imieniu własnym i swoich rodzin, ale powinniśmy czynić to tak, aby nie przysłaniać organizacji osób LGBTQIA.

Prezeska Stowarzyszenia zamknęła Kongres.

Tematyka paneli oraz warsztatów i prowadzący oraz biorący w nich udział przyczynili się do powodzenia całego III kongresu, dodatkowo znakomitą atmosferę zapewniła Grupa Śląska Rodziców wraz z Wolontariuszami organizująca to wydarzenie.

Zorganizowanie Kongresu było możliwe dzięki Donatorom, którzy nas  wsparli:

Ambasada Danii ,

Ambasada Holandii ,

Ambasada Szwajcarii , a także

The Tides Foundation ,

ING Bank Śląski S. A. ,

ING Hubs ,

Fundusz Obywatelski im H. Wujca  i inni.

Wszystkim Donatorom składamy wielkie podziękowania.

Akademia Zaangażowanego Rodzica 2024 – ruszają zapisy

My, Rodzice w partnerstwie ze @Stowarzyszenie Otwarte Drzwi w Warszawie oraz Marsz Równości w Lublinie zapraszają do tegorocznej edycji Akademii Zaangażowanego Rodzica, cyklu warsztatów adresowanych do rodziców i opiekunów lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i niebinarnych. Zgłoś się już dziś! Miejsc jest zawsze mniej niż chętnych.

Czym jest Akademia Zaangażowanego Rodzica❓

Akademia Zaangażowanego Rodzica to cykl weekendowych spotkań edukacyjnych adresowanych do matek, ojców, osób rodzicielskich i pełniących opiekę, podczas których:

🔴doświadczysz siły płynącej z rozmowy z osobami, które naprawdę rozumieją, ponieważ przeżywają podobne sytuacje;

🟠zdobędziesz wiedzę i nabędziesz swobody w mówieniu o złożonych tematach dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej;

🟡lepiej zrozumiesz dziecko i dzięki temu być może zacieśnisz więzi rodzinne;

🟢poznasz lokalne środowisko działające na rzecz poprawy jakości życia osób LGBTQIA, a jeśli poczujesz że chcesz, dowiesz się, jak się w owe działania włączyć.

Kiedy i gdzie odbędą się warsztaty Akademii Zaangażowanego Rodzica❓

Zjazdy Akademii odbędą się w dwóch miastach: Lublinie i Warszawie.

Godziny zajęć: w soboty 10:00 – 18:00, w niedziele 10:00 – 16:00.

Lublin – terminy zjazdów:

🔵9 i 10 marca

🟣20 i 21 kwietnia

🔴18 i 19 maja

🟠15 i 16 czerwca

🟡14 i 15 września

Warszawa – terminy zjazdów:

🟢23 i 24 marca

🔵27 i 28 kwietnia

🟣08 i 09 czerwca

🔴07 i 08 września

🟠12 i 13 października

Jak zgłosić się do Akademii Zaangażowanego Rodzica❓

Krok nr.1: Wypełnij formularz zgłoszeniowy! Zgłoszenia przyjmujemy do 21 lutego!

Formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSdR0cWMUCf9jyVTeSOIeMKo8qqw3RkWnt7mM19WWZeg3xhpxA%2Fviewform%3Fusp%3Dpp_url%26fbclid%3DIwAR2UCn0ZPfva-m06P8HcNZC11fpeCNE26LKV2k_McnQntxPKxk6Z7mo5Esc&h=AT0JYfwfCh9pNWBUGTVCiwBT57s1_61oJYIuTlwC7Zo1WT07x1l8WlX8i3y1USruO3_TYVIg3y-BI80_qqrT8Yk8nq_z5fhYPY-Kv3Rh0q5yrGuQ8TZWWE1AjuLPXjqjiRou&__tn__=-UK-R&c%5b0%5d=AT3jLyg1WXn6CNs6pEru-QEFnvslyTGwVfh9_ZNV8oVmH4_iEdUOvvrXI3Dl1g0OZnHEiPP8wDqzGriI723IuGCG611tophtZxEDWitbfmNEl-NBR3iq_oneEhMibvU2URhH6y93gKCMR4vFhFRGlPt0EQRIfsh0ZSfV_kY5xlZPQbufQ97cZzli_O1T07oUenC1EMA5bwNF

Krok nr. 2: Porozmawiaj z nami! Wszystkie zgłaszające się osoby zaprosimy na półgodzinną,telefoniczną rozmowę zapoznawczą.

Krok nr. 3: Zgłoszenia do Lublina – informację o wynikach rekrutacji otrzymasz do 25 lutego. Zgłoszenia do Warszawy – informację o wynikach rekrutacji otrzymasz do 8 marca.

Zazwyczaj ilość osób chętnych przekracza niestety ilość miejsc, którymi dysponujemy. Decydując o tym, kogo zapraszamy do udziału w Akademii Zaangażowanego Rodzica kierujemy się dążeniem do różnorodnego składu grupy – pod kątem tożsamości dzieci, miejsca zamieszkania, płci, wieku itp. Ojcowie i osoby z mniejszych miejscowości będą szczególnie mile widziani. Waszych głosów ciągle nam za mało. W razie wątpliwości o przyjęciu do grupy zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Na jakich warunkach uczestniczy się w Akademii Zaangażowanego Rodzica❓

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Miejsce w hotelu zapewnimy kilku osobom, którym brak noclegu mógłby uniemożliwić uczestniczenie w AZR. Zadbamy o napoje i przekąski w przerwach kawowych, nie zapewniamy posiłku w przerwie obiadowej. Koszty dojazdu osoby uczestniczące pokrywają we własnym zakresie.

Program Akademii Zaangażowanego Rodzica:

Spotkania AZR odbywają się w stałej grupie 14-18 osób. Prowadzone są przez dwie doświadczone osoby trenerskie, z których jedna jest z grupą na stałe a druga zmienia się odpowiednio do tematu.

Zakres tematyczny spotkań obejmuje następujące zagadnienia:

1. Integracja grupy. Nasze różne a jakże podobne historie

2. Wiedza o transpłciowości i niebinarności

3. Wiedza o orientacjach psychoseksualnych. Wpływ LGBT-fobii na osoby ze społeczności. Stres mniejszościowy

4. Warsztat antydyskryminacyjny. O stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji

5. Wypalenie rodzicielskie i aktywistyczne. Jak wzmacniać swoją odporność psychiczną.

Zakończenie i ewaluacja cyklu szkoleniowo-rozwojowego

Program może ulec zmianom, w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez osoby uczestniczące.

Projekt finansowany ze środków Fundacji Imienia Róży Luksemburg Przedstawicielstwo Polska

Dziecko transpłciowe – efektywny system wsparcia w szkole

Projekt: Dziecko transpłciowe – efektywny system wsparcia w szkole został zrealizowany w okresie 1 marca 2022 – 19 listopada 2023 przez Fundację Psycho-Edukacja w partnerstwie z Biurem Rzecznik Praw Dziecka Islandii oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, z dotacji nr K2m/0600 programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zachęcamy do ściągnięcia  Poradnika (https://www.dzieckotransplciowe.pl/wp-content/uploads/2023/11/E24b-Przewodnik-dla-otwartej-szkoly-TRANSPLCIOWOSC-interaktywny.pdf)

Prosimy również o wypełnienie ankiety oceny poradnika: https://docs.google.com/forms/d/1k9HU6QfANwAslSstP74MMfxj6OP_EYiTpq1N-uYk9qo/prefill

Polecamy też następujące Publikacje:
Sadowska, D. (red.) (2023). Przewodnik dla otwartej szkoły. Transpłciowość. Poradnik dla kadry pedagogicznej pracującej w szkole i zarządzającej szkołą. Warszawa: Fundacja Psycho-Edukacja
https://www.dzieckotransplciowe.pl/wp-content/uploads/2023/11/E24b-Przewodnik-dla-otwartej-szkoly-TRANSPLCIOWOSC-interaktywny.pdf
 
Ze strony projektu można ściągnąć również inne publikacje, które powstały w jego ramach:

https://www.dzieckotransplciowe.pl/

Bolladóttir, G. (2023). Dziecko transpłciowe w Islandii. Przegląd ustawodawstwa i dobrych praktyk. Warszawa: Fundacja Psycho-Edukacja https://www.dzieckotransplciowe.pl/wp-content/uploads/2023/10/Raport_Dziecko-transplciowe-w-Islandii_G_Bolladottir.pdf

Stec, M. (2023). Wyspy wsparcia. Dobre praktyki w zakresie wsparcia transpłciowych osób uczących się w polskich szkołach publicznych. Raport końcowy z badania jakościowego. Warszawa: Fundacja Psycho-Edukacja https://www.dzieckotransplciowe.pl/wp-content/uploads/2023/10/Raport_Wyspy-wsparcia_M_Stec.pdf

Rekomendacje dla organów prowadzących szkoły dotyczące budowania szkoły włączającej dla osób z grup defaworyzowanych społecznie i narażonych na wykluczenie, w tym również transpłciowych i niebinarnych osób uczących się: https://www.dzieckotransplciowe.pl/wp-content/uploads/2023/11/Rekomendacje.pdf

Sadowska, D. i in. (2023). Jak korzystać z poradnika [nagranie webinarium] https://www.youtube.com/watch?v=ZriPjhVpAK0

Czy bać się HIV/AIDS?

Czy bać się HIV/AIDS? Strach nie jest dobrym doradcą. Zapobiegaj, lecz się.

Taki tytuł został nadany projektowi edukacyjnemu skierowanemu do osób LGBTQIA, ich rodziców i sojuszników, osób zajmujących się edukacją i wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej. Teoretycznie ta wiedza jest szeroko dostępna i zawsze można sprawdzić, gdzie i na co się zbadać. Jednak zakażeniu i chorobie towarzyszy do dziś bardzo duża ilość mitów i tabu. Zamiast zrozumieć jej istotę i poznać nowoczesne sposoby leczenia często stygmatyzujemy osoby zakażone przywołując wyobrażenia sprzed ponad trzydziestu lat.

Prezentujemy cykl sześciu webinarów, które mają służyć przekazywaniu wiedzy i wzmocnieniu pozytywnego wizerunku osób żyjących z HIV/AIDS. Wiedza o nowoczesnych metodach leczenia i ich dostępności zbliża osoby do diagnozy, diagnoza to prawda i możliwość wykluczenia zakażenia lub przyjęcia pozytywnego wyniku. Nikt nie musi zostać  z tym sam.  Dlatego zrobiliśmy ten projekt. Podczas webinarów rozmawiamy o zagrożeniach, objawach, przeciwdziałaniu i zapobieganiu, ale też o pomocy, nadziei i wsparciu. W spotkaniach brali udział specjaliści: lekarz, psycholog, konsultanci ds. HIV/AIDS i osoby żyjące z zakażeniem, które niosą pomoc innym, a z nami podzieliły się swoim osobistym doświadczeniem.

Obejrzyj filmy z webinarów na YT:

Jeśli chcesz poczytać w wolnej chwili – ściągnij broszurę

II KONGRES RODZICÓW OSÓB LGBTQIA+

W dniach 26.-28. maja 2023 r. (piątek – niedziela) miał miejsce II Kongres Rodziców pod tytułem Contra spem spero – wbrew obawom mam nadzieję. Kongres został zorganizowany we współpracy Stowarzyszenia My, Rodzice z Fundacją Równik Praw w konsultacji z TransFuzją. Tym razem rodzice spotkali się we Wrocławiu, w Czasoprzestrzeni – dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie.

Piątkowe popołudnie i wieczór służyły integracji rodziców. Początek niespodziewanie się opóźnił – we Wrocławiu na budowie znaleziono półtonowy pocisk lotniczy z czasów drugiej wojny światowej. Akurat na piątek zaplanowano przetransportowanie go w bezpieczne miejsce, co wymagało ewakuacji mieszkających w pobliżu osób oraz wstrzymanie ruchu, w tym ruchu pociągów. Gdy ruch pociągów wznowiono,  okazało się, ze padła trakcja elektryczna. Uczestnicy Kongresu zatrzymani w stojącym na granicy Wrocławia pociągu zostali dowiezieni przez tych, którzy wcześniej dojechali na miejsce własnymi autami.

Tego dnia wspominaliśmy I Kongres, w szczególności sygnalizowaną przez uczestników potrzebę zorganizowania kolejnego kongresu.

Małżeństwo Państwa Jaconiów podzieliło się własnymi emocjami związanymi z coming outem córki, z własnymi przemyśleniami i decyzją, by zrobić coś więcej.

Po raz pierwszy skorzystaliśmy ze specjalnie opisanego autobusu (My, Rodzice), który zawiózł nas do hotelu.

Oficjalne otwarcie II Kongresu nastąpiło w sobotę. Prezeski Stowarzyszenia My, Rodzice i Równika Praw otworzyły Kongres. Zostały odtworzone nagrania wideo z przesłaniem od Ambasady Królestwa Norwegii i Ambasady Królestwa Danii. Pracownik Fundacji im. Róży Luksemburg odczytał list od Dyrektora tej Fundacji.  Swój list przesłał również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wiceprezydent Miasta Wrocławia osobiście zabrał głos i nas powitał.

Gospodyni Czasoprzestrzeni opowiedziała nam o historii tego obiektu oraz o tym, jak Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa wraz z Politechniką Wrocławską postanowiły zaadoptować obiekt na centrum kultury i inicjatyw lokalnych.

W pierwszym panelu prowadzonym przez jednego z nas, ale też dziennikarza Piotra Jaconia dziennikarze Brygida Grysiak (TVN24), Tomasz Sekielski (Newsweek), Oktawia Kromer (Gazeta Wyborcza) i Janusz Schwertner (Onet) dyskutowali o tym, jak skutecznie przedstawiać tematy związane ze społecznością LGBTQIA+, aby w efekcie uzyskać pozytywną zmianę społeczną. Dziennikarz i dziennikarka mogą być sojusznikami wartości, są obywatelami, a prawa człowieka nie wymagają stopniowania.

Obejrzyj: https://www.facebook.com/myrodziceosobLGBTQIA/videos/637799387872301

Drugi panel poświęcony był aktywizmowi, jego różnym obliczom i różnym drogom, które do niego prowadzą. W panelu wzięła udział Pani Janka Ochojska (PAH), która opowiedziała o swojej nieoczywistej drodze do aktywizmu, a także dwie nasze mamy – aktywistki. Panel prowadziła Alina Szeptycka.

Obejrzyj: https://www.facebook.com/myrodziceosobLGBTQIA/videos/808934823929086

W trzecim panelu sędzia sądu okręgowego Dorota Stawicka-Moryc i radczyni prawna Dorota Seweryn-Stawarz wspólnie z prowadzącym Piotrem Jaconiem przedstawiały braki prawne utrudniające życie osobom LGBT.

Obejrzyj : https://www.facebook.com/watch/live/?ref=search&v=121254797637120

Tematem kolejnego panelu były rodziny z wyboru. Profesor Danuta Uryga przeprowadziła rozmowę z prof. Joanną Mizielińską o badaniach i kolejnej książce o rodzinach z wyboru i życiu rodzinnym osób nieheteroseksualnych.

Obejrzyj: https://www.facebook.com/rownikpraw/videos/766592748444045

Uczestnicy Kongresu wzięli udział w czterech równolegle prowadzonych warsztatach:

-Jak zrozumieć niebinarność (Anna „Smarzu” Smarzyńska, Lu Olszewski, Kasia”Kasiek” Gajda)

-In vitro i surogacja ( prof. Marcin Górski/ Dorota Stobiecka)

-Rodzice poddani presji społecznej – jak zarządzać własnym coming outem (Katarzyna Remin)

-Jak zadbać o swój własny dobrostan – warsztat rekreacyjno-ruchowy(Równik Praw).

Ten wypełniony po brzegi dzień zakończył grill i niezwykły występ rodzinnego zespołu aktorskiego boliwijsko-polskiego.

Niedzielne przedpołudnie zajęło przedstawienie Kampanii My, Rodzice dzieci trans  – Zrozumieć transpłciowość.

Obejrzyj: https://www.facebook.com/myrodziceosobLGBTQIA/videos/6919197554761568

Ewelina Negowetti opowiedziała o historii rozrastającego się ruchu rodziców dzieci transpłciowych, w tym o liczącej już ponad 1500 osób zamkniętej grupie na FB.

Na koniec w poprowadzonym przez Dorotę Stobiecką panelu uczestnicy Kongresu byli zdania, że kongres powinien być organizowany co rok, ponieważ na długo ładuje rodzicielskie baterie. Uznali też, że rodzice nie powinni się dzielić na grupy i powinni działać razem jako sojusznicy wszystkich tęczowych dzieci.

Wydarzenie współfinansowały:

  • Gmina Wrocław
  • Ambasada Królestwa Norwegii
  • Ambasada Królestwa Danii
  • Ambasada Królestwa Niderlandów i in.

Kongres został objęty patronatem medialnym przez TVN24 i Replikę.