Pierwszy taki kongres

W dniach 13-15 maja 2022 roku w Łodzi miał miejsce I Kongres Rodziców Osób LGBTQIA
RÓŻNORODNOŚĆ W RODZINIE

W piątek, trzynastego zebrani w łagiewnickim lesie rodzice integrowali się, niektórzy po raz pierwszy widzieli się w realu po przerwie pandemicznej i z trudem rozpoznawali interlokutorów znanych z małych ekranowych podobizn, inni znali się z przeszłości i cieszyli na spotkanie po długiej przerwie. Panował przyjacielsko rodzinny nastrój.

W sobotę Kongres przeniósł się do dużych pomieszczeń EC1.

Po powitaniu wszystkich zebranych Katarzyna Remin uważana za matkę i ojca w jednym ruchu rodzicielskiego w Polsce zainaugurowała dzień wykładem „Sojusznictwo rodziny – doświadczenia tworzenia ruchu” – o jego trudnych początkach i braku wiary w powodzenie przedsięwzięcia. Szczególną rolę w tej historii odgrywa Akademia Zaangażowanego Rodzica – współtworzona przez Katarzynę szkoła, z której wyrosło nasze Stowarzyszenie. W tym roku z pomocą Kasi po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie przejmie opiekę organizacyjną nad AZR.

Prof. Danuta Uryga z Akademii Pedagogiki Specjalnej, nasza członkini, wygłosiła wykład „My, Rodzice – studium rodzicielskiego aktywizmu na rzecz praw osób LGBTQIA”  – przedstawiając socjologiczne aspekty ruchu rodziców.

Po wykładach równolegle miały miejsce trzy warsztaty –

-warsztat „Rodzice jako ambasadorzy idei tolerancji” –
jak wpływać na otoczenie, aby przeciwdziałać uprzedzeniom związanym z seksualnością? – prowadziła dr Katarzyna Gajek, Uniwersytet Łódzki, badaczka, edukatorka

-– warsztat „Interpłciowość – wspólny parasol wykluczenia” –prowadziła
Katarzyna Stadnik, współtwórczyni Fundacji Interakcja, edukatorka

– warsztat „Transpłciowość dla niewtajemniczonych” –
prowadziła Ewelina Negowetti, koordynatorka działań na rzecz osób transpłciowych i ich rodzin, edukatorka

W przerwie zebrani rodzice poszli przywitać przechodzący ulicami Łodzi Marsz Równości, w którym czynnie uczestniczyła też część rodziców. Przytulaniu nie było końca.

Po przerwie miał miejsce panel dyskusyjny miedzy ojcami osób LGT i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego pośród aktywnych rodziców ojców jest mniej? Panel wyzwolił wiele emocji pośród panelistów i słuchaczy, choć nie dał jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie.


Dr Łukasz Mikołajewski z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił dwie prace zbiorcze –  „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+”
i „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia” zachęcając do zapoznana się z nimi.

Tę ostatnią pozycję można przeczytać tu:

Rodzice zakończyli dzień kolacją w Pop&Art

W niedzielny poranek uczestnicy Kongresu wysłuchali panelu dyskusyjnego „Historia i kierunki rozwoju ruchu sojuszniczego, nowe trendy w ruchu LGBTQIA”, którego uczestnikami byli Mariusz Kurc – twórca i redaktor naczelny REPLIKI, Dominik Kuc – organizujący Ranking szkół przyjaznych osobom LGBT, Alicja Sienkiewicz – Marsz Równości Lublin oraz moderująca Ida Mickiewicz–Florczak, aktywistka, edukatorka z Fabryki Równości.

Planowany na koniec panel „Czyim sojusznikiem chcemy być?”, w którym mogli brać udział wszyscy uczestnicy, zdominowały tematy związane z problemami komunikacyjnymi w rozrastającym się ruchu rodziców.

Komentarze po Kongresie nasuwają wniosek, że kongres powinien być imprezą cykliczną służącą dalszej integracji aktywnych rodziców.

Obejrzyj fragmenty wideo:

https://www.facebook.com/watch/?v=728700255310770