Z wizytą u Rzecznika Praw Obywatelskich

W środę, 4 lipca przedstawicielki i przedstawiciel stowarzyszenia zostali przyjęci przez Rzecznika Praw Obywatelskich – Adama Bodnara. Na spotkanie zaproszone było także stowarzyszenie Akceptacja, które reprezentowały dwie osoby.

Poza panem Adamem Bodnarem obecna była Rzeczniczka Sylwia Spurek, Naczelniczka Równego Traktowania Anna Mazurczak i specjalistka od zagadnień równościowych Agata Kwaśniewska. Nasze stowarzyszenie w sile sześciu osób zaprezentowało wizję i misję działalności a także perspektywę rodziców osób LGBTQIA. Niezależnie od działań lokalnych, które podejmowane są od wielu lat w różnych częściach Polski, podkreśliliśmy, że obecnie, dzięki instytucjonalizacji  aktywności, możemy realizować projekty, które pozwolą innym rodzicom i dzieciom skorzystać z naszego doświadczenia i wiedzy.

Rozmowa rozpoczęła się od wstępu Rzecznika i Naczelniczki o działalności biura, także na tle obecnej sytuacji politycznej w kraju. Potem każda zaproszona osoba miała okazję opowiedzieć o tym, czym się zajmuje w stowarzyszeniach.  Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna , ale bez zbędnych uprzejmości, które w nadmiarze budują dystans, dlatego też nie odpytywaliśmy się wzajemnie a po krótkim przedstawieniu wywiązała się ciekawa rozmowa.  Celem pierwszego spotkania było przekazanie informacji o dotychczasowej nieformalnej działalności rodziców i przewidywanych kierunkach rozwoju. Podkreśliliśmy, że priorytetowa jest zawsze aktywność pomocowa, dzięki czemu nawiązujemy relacje z innymi ludźmi, którzy bywają bezradni wobec coming outu swoich dzieci.

Bez wątpienia przez cały czas, ponad dziewięćdziesięciominutowej  rozmowy, mieliśmy poczucie, że jesteśmy słuchani a misja, z którą przychodzimy jest ważna.

Jednym z nadrzędnych celów My, Rodzice jest budowanie sieci  sojuszniczej wśród heteroseksualnej większości, bo jeśli zagadnienia orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej będą po prostu rozumiane, to nawet najgorsze i stereotypizowane emocje nie będą się rozpowszechniane z taką, jak dotychczas siłą.

Wyszliśmy z poczuciem,  że państwowa instytucja jest przychylna naszym działaniom , znakomicie rozumie negatywne skutki homofobii i szuka narzędzi, w obecnej sytuacji, żeby jej przeciwdziałać.

Dziękujemy Panu Rzecznikowi i całemu Zespołowi  za spotkanie.

Było ono dla nas bardzo ważne. A poza tym było miło.