List do III LO w Koninie

Po agresywnych reakcjach na ogłoszenie w III LO w Koninie konkursu z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, odwiedziliśmy szkołę, a także jako rodzice wspieramy całym sercem Marsz Tolerancji, który 18 maja organizuje młodzież z dwóch konińskich liceów. Nasze stanowisko w tej sprawie najlepiej oddaje list wysłany do szkoły: 

Szanowna Pani Dyrektor,
jesteśmy rodzicami osób LGBTQIA i szczerze doceniamy Państwa pomysł na konkurs plastyczny, który ma wesprzeć tolerancję i włącza się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Taka forma wsparcia jest nam, rodzicom i naszym dzieciom, bardzo potrzebna i cieszymy się, że Waszych młodych wychowanków uczycie otwartości na różnorodność, której nie należy traktować jako tabu i ani zagrożenia dla heteronormatywnej większości. 
Wycofanie się dyrekcji państwowej szkoły z realizacji konkursu o tolerancji z okazji obchodów powyższego dnia, bo organizacje o poglądach skrajnie odmiennych się na to nie zgadzają (nie wymieniamy ich nazwy, żeby nie zapadły nam w pamięć), przyjęliśmy z rozgoryczeniem, a nawet gniewem, ale staramy się zrozumieć Państwa argumentację, przedstawioną nam przez naszą koleżankę ze stowarzyszenia My,Rodzice, która Państwa odwiedziła, żeby okazać nasze wsparcie. Nadal mocno Wam kibicujemy.
Jako rodzice osób LGBTQIA mamy wiele złych doświadczeń instytucjonalnych, także ze szkołami. Wiemy również jak trudno jest pogodzić racje wszystkich. Jesteście Państwo, Pani i młodzi organizatorzy bez wątpienia w bardzo trudnej sytuacji. 
Jednak państwowa szkoła w Polsce jako główną zasadę powinna przyjmować równość wszystkich wobec prawa. Wykluczanie z powodu przynależności do społeczności LGBTQIA nie jest rozmową o racjach. Organizacje, które wywarły na Państwa i mieszkańców Konina presję, nie chciały rozmawiać o prawach tylko chciały wyrazić brak akceptacji. Głośno, niegrzecznie, z nienawiścią. Udało im się. 
Szanowni Państwo, wycofać się można prawie ze wszystkiego, zerwać umowę, ponieść konsekwencje prawne, finansowe i wszystkie inne. 
Z siebie się nie wycofamy. Dlatego ten Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii a także zainicjowany przez uczniów konińskiej szkoły konkurs trzeba traktować z radością, jako dowód, że świat idzie do przodu, że zaczyna rozumieć swoją różnorodność, która mu jest dana, jak dar.
Rozumiemy Pani niewygodną sytuację. Zaczynają się egzaminy, Pani zadaniem jest utrzymanie szkoły w „trybie maturalnym” i zapewnienie abiturientom i pozostałym uczniom komfortu nauki. 
Pani Dyrektor, Organizatorzy, mieszkańcy Konina.
Tolerancja to odwaga, to siła. 
Jako rodzice osób LGBTQIA czerpiemy z tolerancji i otwartości chęć do działania. 
Pewnie nie wpłyniemy na decyzję w sprawie konkursu, ale piszemy list otwarty, żeby podkreślić, jak bardzo warto świętować, że zmądrzeliśmy jako społeczeństwa i w systemach prawnych chcemy przeciwdziałać dyskryminacji.
Trzymamy kciuki za szkołę, i za Konin i wierzymy, że będziecie odważni.